Як і навіщо оновлювати CMS вашого сайту

Опубліковано: 06.11.2015 |
Автор: Ганна Сєбова |

До нас звертаються власники сайтів з різними цілями (додати на сайт нові функції/можливості, виконати редизайн сайту, зробити адаптивну верстку тощо). І перше, на що ми звертаємо увагу,–- на більшості сайтів CMS давно не оновлювалася. Практично у всіх таких випадках у ТЗ дописуємо ще 1 пункт – оновлення CMS. У цій статті розповімо, чому це важливо.

 

Причини, з яких вам варто оновлювати CMS:

1. Ви піддаєте себе небезпеці бути зламаним.

 

Більшість CMS – ласий шматок для хакерів. Тому розробники випускають нові версії, зміни в яких пов'язані саме з посиленням безпеки. Про це пишуть стисло в описі оновлення. Такі оновлення рекомендуємо встановлювати своєчасно.

 

2. Ви використовуєте сайт з багами, глюками, які вас напевно навіть дратують, але ви з ними миритеся.

 

У будь-якого продукту можуть бути глюки, які не відразу «відловлюються». Тому дуже ймовірно, що в наступній версії ці помилки будуть виправлені (правда, не виключено, що з’являться нові в новому функціоналі, тому не рекомендуємо оновлювати CMS у той же день, як вийшла нова версія, почекайте, доки її «потестують» інші, приблизно місяць).

 

3. Ваш сайт старіє морально й технічно.

 

Коли ви працюєте зі своїм сайтом, то з часом помічаєте, що деякі моменти потрібно змінити, щоб вам і вашим користувачам стало зручніше користуватися сайтом, або коли ви зрозуміли, що пора робити редизайн сайту (докладніше в іншій статті). Наприклад, покращити пошук, додати фільтри продукції, поміняти принцип відображення фото тощо. Ви запитаєте: до чого тут оновлення CMS, якщо можна просто доопрацювати існуючі модулі/плагіни? Можна й доопрацювати, а може, ці функції є в коробці в новій версії вашої CMS. Тоді ви вб'єте відразу декількох зайців – і нові функції отримаєте, і про безпеку подбаєте, і використовувані фреймворки поновите.

 

Ще буває так, що та «гілка» CMS, яку ви використовуєте, перестає підтримуватися й вам нікуди рости, не буде нових плагінів, модулів, можливостей. Ваш сайт перестане розвиватися, а це означає, що і ПС, і користувачі незабаром це помітять і їм стане нудно на вашому сайті. Доводити сайт до такого стану не варто, тому що в цьому випадку оновлення може коштувати дорожче, або навіть простіше і дешевше буде зробити новий сайт, ніж оновити існуючий.

Як часто робити оновлення?

Багато CMS про нові версії повідомляють в адмінці з коротким описом змін: стосуються вони додавання нових функцій і можливостей, усунення помилок або проблем безпеки.

 

На скріншоті нижче приклад такого повідомлення в адмінці сайту на WordPress, з активним посиланням на офіційний сайт і описом можливостей, які вам будуть доступні після оновлення:
1wp-admin-updates-infoАдмінка WordPress з короткими новинами про останні оновлення CMS і не тільки

 

Як ви розумієте, важливо оновлювати систему щораз за випуску версій з усуненими помилками та проблемами безпеки. 

 

Новий функціонал – це вже за бажанням, може бути, він вам саме зараз і не потрібен, і таке оновлення може почекати.

 

Порада: перед оновленням і після додавання великої кількості товарів, фото, статей обов'язково робіть бекап. У більшості CMS є вбудовані модулі створення / відновлення резервної копії або плагіни. Також створити / відновити бекап можна засобами адмінпанелі хостингу. Зазвичай створити бекап дуже просто, і це може зробити власник сайту без особливих знань принципу роботи CMS. У хостингу можна розібратися самому або написавши в техпідтримку.

 

Як оновлювати?

Збираємо всі облікові записи (база даних, FTP, доступи в адмінку сайту).

 

Далі, як писали в попередньому пункті, робимо бекап файлів і бази даних. Потім переходимо безпосередньо до оновлення.

 

Оновлення може здійснюватися автоматично, в кілька кліків у адмінці сайту (мал. 2-4), або по FTP (для деяких CMS це можливо тільки по FTP). Але принцип однаковий – на сервері оновлюються файли, а в базі даних змінюється структура таблиць або самої бази даних. Оновлення бази даних відбувається практично непомітно для того, хто виконує оновлення, зазвичай від вас вимагається лише вводити дані для підключення до бази даних і натискати кнопки «ОК» і «Далі», все інше скрипт оновлення зробить за вас.

step1-upgrade-button-wordpressМалюнок 2. Автоматичне оновлення системи WordPress. Крок перший – «чарівна кнопка»
step2 - upgradeWPМалюнок 3. Крок другий – дивимося все, що система автоматичного оновлення нам пропонує «освіжити». Тут і сам «двигун», і плагіни (також можуть бути теми)
step3 - upgradeWP

Малюнок 4. Крок третій, заключний – звіт про внесені зміни і стан оновлення (іноді можуть бути помилки, про які ми на цьому кроці й дізнаємося, в такому випадку доведеться відновити сайт з бекапу)

 

Слід зауважити, що іноді, особливо якщо сайт давно не оновлювався, можуть мінятися принципи підключення до бази даних в конфігураційних файлах, виклику функцій, підтримки тієї чи іншої функції тощо.

 

Зазвичай про те, яку приблизно ручну роботу з оновлення сайту з вашої версії CMS на останню необхідно буде виконати, можна почитати на форумі розробників вашої системи управління сайтом та / або в документації. Часто для того, щоб оновити стару версію до останньої, потрібно зробити оновлення в кілька етапів. Наприклад, оновлення WordPress з дуже старої версії, наприклад, 2.х до 4.х.

 

Також потрібно бути готовим до того, що більшість систем управління сайтом не підтримують оновлення шаблонів і існує велика ймовірність, що ваш шаблон потрібно буде переписувати для коректної роботи (наприклад, при оновленні з Opencart 1.5.x до 2.x, з Shop-Script ( WebAssist) версії нижче 5 до 5.x / 6.x).

Кому робити оновлення?

На жаль, досить мало CMS, в яких оновлення для непрограмістів проходить гладко і в мінімум кліків. Якщо ваш сайт на системі WordPress, зі стандартною темою і мінімумом плагінів, що працюють з тією версією CMS, до якої ви оновлюєтеся, то велика ймовірність, що оновлення пройде гладко для новачка. Але і в цьому випадку, якщо ви з якоїсь причини хочете оновити систему самі, краще мати «під рукою» професіонала, який відновить ваш сайт з бекапа, якщо щось піде не так.

 

В інших випадках, особливо, якщо у вас інтернет-магазин, рекомендуємо робити оновлення на тестовій версії, наприклад, на піддомені на сервері, де розташований ваш сайт, і ретельно все протестувати, перш ніж перенести оновлену версію на працюючий сайт.

Як перевірити, чи все правильно налаштовано, і що саме перевіряти?

Обов'язково потрібно впевнитися, що після оновлення весь функціонал працює коректно.

 

Давайте розглянемо мінімальний набір тестів коректної роботи CMS на прикладі магазину. Нам потрібно зробити наступне:

 

  • Чисто візуально оцінити, чи немає проблем з версткою на головній і всіх типах внутрішніх сторінок.
  • Зареєструвати нового користувача, зробити покупку, тобто пройти всі кроки замовлення від безпосереднього оформлення замовлення до повідомлення про доставку користувачеві. Всі ці кроки виконайте у всіх доступних вам ролях: користувача, менеджера, адміністратора і т.д.
  • Перевірити роботу фільтрів, пошуку, посторінковою розбивки тощо.
  • Перевірити URL 'и, тайтли, ключі та описи.

 

Якщо щось працює некоректно, є два варіанти: відновити сайт з бекапу або, якщо помилка не критична, спробувати виправити її на робочому сайті.

 

Підіб'ємо підсумки:

 

1. Слідкуйте за оновленнями своєї CMS і оновлюйтеся своєчасно: 

а) для безпеки; 
б) щоб від вашого сайту не віяло 90-ми.

 

2. Виділяйте час на тестування оновленої системи (а також просіть друзів і родичів про допомогу в тестуванні). 

 

3. Перед оновленням і взагалі регулярно робіть бекапи. 

 

Оригінал статті: http://siteclinic.ru/blog/technical-aspects/kak-obnovlyat-cms/