- (Обновлено: ) Алина Крутоголова
Чи є заява в мережі правдивою? Google сподівається, що спеціальні статті перевірки достовірності фактів допоможуть користувачам отримувати правильні відповіді та приймати правильні рішення (переклад статті з Search Engine Land).
У жовтні минулого року Google запустив функцію перевірки достовірності фактів для Google News у США та Британії. Тепер подібні статті будуть по-особливому відображатися у загальному пошуку Google у всьому світі.
Перевірка фактів як складова звичайного пошуку Google
Ось приклад того, як виглядає перевірка фактів, яка була запущена 7 квітня 2017 року. На скріні результат за запитом [Гілларі Клінтон продає уран Росії]. Це стверджує багато хто, включаючи і нинішнього президента Дональда Трампа. Перевірка достовірності даного факту, проведена популярним сайтом Snopes, каже, що твердження помилкове:
Насправді це звичайний результат пошуку, але зі спеціальними примітками (розширеним сніппетом), які показують джерело інформації та вердикт. У наведеному вище прикладі видно, що заява приписується інтернету загалом та відзначена як помилкова.
Наведемо ще один приклад. Інформація про те, що Трамп відкрив національні парки США для видобутку вугілля:
Знову Snopes перевірив факт і дав неоднозначний висновок – це і правда і брехня одночасно.
І ще один приклад про відставку генерального прокурора США Джеффа Сессіона:
У цьому випадку ми бачимо, що Snopes вважає твердження помилковим.
Перевірка фактів дозволена всім видавцям
У всіх прикладах вище фігурує Snopes. Але кожен інтернет-видавець має право на отримання спеціальних позначок перевірки фактів у видачі.
Ось приклад видачі, в якому фігурує стаття перевірки факту, написана PolitiFact:
І ще один приклад, який показує, що відбувається, якщо у видачу Google потрапляє більше однієї статті перевірки достовірності фактів:
На мобільних пристроях ви побачите карусель статей перевірки фактів. У десктопній версії вони будуть відображатися так само, як і звичайні результати пошуку.
У наведеному вище прикладі в карусель потрапили дві статті Snopes, але можливі випадки, де присутні різні ресурси.
Можуть бути представлені спірні висновки
Оскільки Google буде включати у видачу різні статті перевірки фактів, у деяких випадках можлива ситуація, коли результати перевірки не будуть збігатися. Про це написали в пості у блозі Google
«Перевірка фактів буде зустрічатися не у кожній видачі, можливі видачі, в яких будуть різні висновки від різних видавців.
Ці перевірки здійснює не Google, і призначені вони для того, щоб люди могли приймати більш обґрунтовані рішення.
Незважаючи на те, що у видачі можуть бути представлені різні висновки, ми вважаємо, що це все одно допоможе людям зрозуміти ступінь узгодженості думок щодо конкретної заяви і точно знати, які джерела згодні з цією думкою».
Можлива поява фальсифікованої перевірки фактів
Може трапитися так, що упереджені сайти, зацікавлені в певному результаті, будуть навмисно спотворювати факти.
Це пов’язано з тим, що будь-який сайт може помітити свій контент як статтю перевірки фактів. Помістіть потрібні приховані метадані на свою сторінку і вуаля – ви зробили ключовий крок до того, щоб стати ресурсом перевірки фактів.
Ви також повинні переконатися в прозорості своїх джерел і методів перевірки фактів, але ці рекомендації насправді не охоплюють достовірності ваших джерел.
Алгоритм — головний суддя
Однак однією розмітки недостатньо. Google говорить, що для алгоритму важливо, чи є видавець «авторитетним джерелом».
Що таке авторитетне джерело і як воно визначається? Повідомлення у блозі Google не пояснює цього, і Google не дає більше жодних роз’яснень Search Engine Land, крім того, що його алгоритм використовує багато сигналів, щоб зрозуміти це.
Google розповів Search Engine Land, що сайти, які не дотримуються рекомендації, пропагуючи насильство або ненависть, будуть позбавлені права перевірки фактів. Але це обмеження, як і раніше, не заважає упередженим сайтам «перевіряти факти», грунтуючись на своїх «власних» фактах і поглядах. Подивимося, як це все буде працювати у підсумку.
На питання, коли будуть з’являтися результати перевірки фактів, Google відповів Search Engine Land, що це залежить від того, чи буде конкретний пошук виявляти матеріали перевірки фактів серед усього контенту, який він враховує під час формування результатів пошуку.
Наприклад, запит [чи є Земля плоскою] може не ініціювати перевірку фактів, якщо тільки не знайдеться стаття з розміткою перевірки фактів на цю тему. Але якщо хтось приділив час і зробив це і алгоритм вважає, що сайт є авторитетним джерелом, то стаття може з’явитися у видачі зі спеціальним приміткою «перевірки фактів».
Google сказав, що статті перевірки фактів не отримають жодної спеціальної переваги у ранжуванні, що не будуть перенесені на першу сторінку результатів і вже тим більше не потраплять на перше місце у видачі.
Для отримання більш детальної інформації див. пост у блозі Google і документацію Google зі створення статей перевірки фактів.
Еще по теме:
- Як не дати конкурентам викинути ваш сайт з ТОПу
- Дайте книгу скарг, або Як працювати з негативними відгуками
- «Вітаю тебе, Шарик, ти бовдур!» 5 промахів у привітаннях клієнтів
Есть вопросы?
Задайте их прямо сейчас, и мы ответим в течение 8 рабочих часов.